Jakie dokumenty są niezbędne do organizacji pogrzebu?
- Szczegóły
Na śmierć bliskiej osoby nie da się przygotować. W jej obliczu trudno funkcjonować normalnie. Niemniej w tym traumatycznym momencie na bliskich zmarłego spada obowiązek zorganizowania pogrzebu. Wybór firmy pogrzebowej to nie wszystko. Przed rozpoczęciem przygotowań do pochówku trzeba załatwić stosowne formalności, bez których nie można przeprowadzić ostatniego pożegnania. Jakie dokumenty trzeba uzyskać?
Jakie kwestie formalne trzeba załatwić przed pogrzebem?
Pierwszym dokumentem, który trzeba uzyskać po śmierci bliskiej osoby, jest karta zgonu. Bez otrzymania jej, nie można rozpocząć przygotowań do organizacji pochówku. Kartę zgonu wystawia lekarz, który w ten sposób potwierdza zgon. W szpitalach taki dokument uzyskuje się automatycznie po śmierci członka rodziny. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku, gdy pacjent umiera poza placówką medyczną. Tym samym, jeżeli bliska osoba umrze np. we własnym domu, niezwłocznie należy zawiadomić lekarza rodzinnego lub pogotowie ratunkowe.
Po otrzymaniu tego dokumentu kolejnym krokiem jest rejestracja zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym uzyskuje się akt zgonu. W tym przypadku nie ma znaczenia, gdzie zmarły był zameldowany. Liczy się wyłącznie miejsce, w którym nastąpił zgon. Aby uzyskać akt zgonu, należy dostarczyć do urzędu kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłego. Swój dowód osobisty musi też okazać wnioskodawca. Po wypełnieniu stosownego dokumentu pracownik urzędu zobowiązany jest do wydania aktu zgonu nieodpłatnie. Płaci się natomiast za każdą kolejną kopię aktu.
Podczas wyrabiania aktu zgonu urzędnik zabiera jedną część karty zgonu oraz unieważnia dowód osobisty zmarłego (najczęściej poprzez odcięcie jednego z rogów dokumentu). Na tym formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego się kończą. Następnie kartę zgonu oraz akt zgonu należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego. W przypadku zamiaru sfinansowania usługi z zasiłku pogrzebowego do dokumentacji trzeba też dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu zmarłego bądź ostatni odcinek jego renty lub emerytury.